• BabyNord - Distributör av babyprodukter och leksaker

Nyhet

Adelina och spökjakten: Med tecken som stöd

Äntligen är det dags för den årliga spökjakten och Adelina och Ludde är redo i sina nya spökdräkter! Med tecken som stöd.

Artikelnr: B83578
EAN-kod: 9789189083578
  • Beskrivning

    Äntligen är det dags för den årliga spökjakten! I skogen runt den lilla mossen har Hubert, som äger godisaffären i stan, gömt nycklar - men det är bara en som kan öppna skattkistan som är fylld med godis!

    Adelina och Ludde är redo i sina nya spökdräkter. När Hubert ropar att det är dags att börja är hela skogen fylld av små spöken! Vännerna letar i lövhögar, lyfter på stenar, klättrar upp i träd och kryper under granar, men kommer de att hitta nyckeln som öppnar skattkistan? Följ med Adelina och kompisen Ludde på spökjakt och lär dig samtidigt tecken som stöd.

    Om Adelina: Adelina är en glad och busig tjej som har Downs syndrom. När hon ska prata om något sa talar hon med munnen, men också genom att teckna med händerna. Det kallas tecken som stöd.

    I den här boken finns några tecken på varje uppslag sa att du också kan lära dig att teckna med hjälp av Adelina. Kul, eller hur!? I boken finns också en QR kod där du kan se Adelina göra alla tecken på film. Missa inte heller övriga titlar i serien om Adelina, "Adelina och gosedjursfesten" & "Adelina och de rockiga sockorna". Följ också Adelina på instagramkontot @teckensomstod

  • Specifikation
    Storlek 214x247 mm
    Tillverkningsland Polen
    ISBN 9789189083578
    Binding Inbunden
    Sidor 24